Ile produktów roślinnych jest w szkółce? Ile roślin dziś sprzedano? Jaka jest cena Thuja occidentalis? Odpowiedzi na te pytania są proste, gdy używamy kolektor danych. To urządzenie można porównać do małego, mieszczącego się w ręce komputera. Zbiera, zapamiętuje, wyświetla i przekazuje do odpowiedniego programu informacje o posiadanym asortymencie.
Kolektor danych jest na wagę złota, gdy prowadzimy biznes, w którym przeprowadzanie inwentaryzacji, określanie stanu magazynowego i kontrolowanie cen produktów jest kluczowe. Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest kolektor danych?
- Jak działa kolektor danych?
- Dlaczego warto mieć kolektor danych w szkółce?
- Czy kolektor danych to czytnik kodów kreskowych?
- Jak używać kolektora danych?
Kolektor danych – definicja
Kolektor danych to niewielkich rozmiarów (porównywalnych do słuchawki telefonu stacjonarnego) przenośne urządzenie, które działa jak komputer, posiada bowiem:
- wyświetlacz
- klawiaturę
- pamięć wewnętrzną
- mobilny system operacyjny
- skaner kodów kreskowych.
Kolektor danych określany jest także jako terminal mobilny. Nie wymaga bowiem ciągłego dostępu do komputera stacjonarnego.
Kolektor danych odczytuje, gromadzi, przechowuje i transmituje dane. Co to oznacza w praktyce? Poruszając się na terenie szkółki, możesz przy użyciu tego mobilnego terminala w dowolnym miejscu odczytać dane o produkcie roślinnym. Wystarczy, że przyłożysz kolektor do kodu kreskowego na etykiecie. Poprzez urządzenie możesz przeprowadzić operacje:
- wydania z magazynu,
- zwrotu,
- przyjęcia do magazynu,
- inwentaryzacji
i utworzyć niezbędny do tego dokument magazynowy czy sprzedażowy.
Jak działa kolektor danych?
Kolektor danych działa bezprzewodowo. To znaczy, że możesz przeprowadzić aktualizację stanu towaru na terenie szkółki w dowolnym momencie. Bardzo istotnym jest fakt, że kolektor danych po odczytaniu kodu kreskowego podaje nie tylko nazwę produktu, lecz także jego cenę, kod, symbol i stan inwentaryzacyjny. Dzięki niemu szybko sprawdzisz zgodność przyjmowanych lub wydawanych towarów z dokumentami magazynowymi i ograniczysz także pomyłki. W jednym krańcu szkółki pracownik może przyjmować towar a w drugim dokonywać wydania. Urządzenia korzystają bowiem z tej samej bazy danych. W dowolnym momencie informacje z kolektora można importować, by utworzyć i wydrukować niezbędny dokument z komputera. Odwrotna operacja także jest możliwa – do kolektora można eksportować dane z komputera.
– Zbieranie, gromadzenie i wpisywanie danych przy użyciu kolektora jest naprawdę łatwe i intuicyjne. Nie wyobrażam sobie już funkcjonowania bez niego – mówi Anna Kapias z Grupy Kapias, szkółki roślin ozdobnych. – Kolektorów używamy codziennie. Zwiększają nie tylko wydajność pracowników, ale bardzo przyspieszają proces obsługi klienta, co w dzisiejszych realiach powszechnie brakującego czasu, jest niezwykle istotne. Kluczowym aspektem wykorzystania kolektorów w procesie obsługi klienta jest ograniczenie ryzyka wystąpienia błędów ludzkich. Możemy się pomylić właściwie tylko w jednym miejscu – ilości roślin. W kolektorze możemy sprawdzić stan roślin, jednym kliknięciem i w kilka sekund jesteśmy w stanie zaktualizować stan roślin po przyjęciu nowego zamówienia. Biorąc również pod uwagę specyfikę naszej branży, kolektory wykorzystujemy na zewnątrz, w zmiennych warunkach atmosferycznych i tutaj kolejny atut tych urządzeń. Doskonale radzą sobie, gdy pada deszcz, jest gorąco czy nawet w temperaturach poniżej zera. Bez wątpienia kolektory danych zwiększają naszą wydajność w codziennej pracy. Dzięki nim ograniczamy błąd ludzki, oszczędzamy czas a wraz z nim pieniądze. Szybciej też możemy skompletować i zrealizować zamówienie dla klienta – dodaje pani Anna.
Jak używać kolektora danych?
Kolektor danych odczytuje i zapisuje informacje zawarte w kodzie kreskowym w formacie plików tekstowych w pamięci wewnętrznej urządzenia. Jeśli kolektor podłączymy do komputera, będziemy mogli pobrać te dane i zaimportować je do wybranych programów kalkulacyjnych. By jednak w pełni wykorzystać możliwości kolektora danych, trzeba posiadać odpowiednie oprogramowanie współpracujące z systemem sprzedażowo-magazynowym.
Rekomenduję do tego Subiekta GT. Integracja oprogramowania z kolektorem danych umożliwi obsługę magazynu, szybkie kompletowanie zamówień, sprawdzanie zgodności wydawanych towarów z dokumentem zamówienia a nawet lokalizację towaru w magazynie – mówi pan Piotr, kierownik ds. informatyzacji w Garden Label.
Z kolektorem danych realizowanie zamówień jest nie tylko proste, ale i szybkie. Pracownik prezentując kontrahentowi rośliny, może jednocześnie realizować dla niego zamówienie – wystarczy, że podczas spotkania zeskanuje kody wybranych roślin i ich ilość, doda kolejne pozycje i przypisze je kontrahentowi. Voilà! Wchodząc do biura, umieszcza kolektor w stacji i eksportuje do komputera zebrane informacje. Zamówienie gotowe! Dokument można wydrukować.
Czy kolektor danych to czytnik kodów kreskowych?
Czytnik kodów kreskowych tylko odczytuje informacje zawarte w kodzie kreskowym i je wyświetla. Kolektor danych posiada tę funkcję, ale jednocześnie pozwala odkodowane informacje zapisać w ogólnej bazie danych. Skaner kodów kreskowych może zgubić łączność z bazą danych. W przypadku kolektora nie ma takich obaw.
Leave a Reply