Szybko, sprawnie i jednym kliknięciem można dokonać zakupu przez internet. Jednak właściciele sklepów internetowych a nawet amatorzy – ogrodnicy muszą pamiętać o jednym – sprzedaż roślin przez internet jest sprzedażą na podstawie umowy zawieranej na odległość i nakłada na sprzedawcę obowiązek rejestracji i zaopatrzenia produktu w paszporty dla roślin.
Przepisy prawa w zakresie zdrowia roślin określają jasno, że osiąganie korzyści finansowych z prowadzenia sprzedaży roślin do sadzenia nosi znamiona zaangażowania profesjonalnego. Co to oznacza? Jeśli dokonujesz sprzedaży – zarabiasz, a więc będziesz traktowany jak podmiot profesjonalny. I nie ma znaczenia, czy dokonywana sprzedaż jest Twoim głównym zajęciem zarobkowym, czy też zarabiasz na sprzedaży naprawdę małych ilości roślin. Żadnym argumentem będzie też to, że sprzedawane rośliny były „hodowane na prywatnym parapecie”.
Nie masz paszportu roślin – nie sprzedawaj w sieci!
Chcesz sprzedawać przez allegro, olx, facebook czy swój sklep internetowy? Wedle przepisów prawa bez znaczenia jest wybór platformy internetowej, poprzez którą dokonujesz sprzedaży. Liczy się fakt, że sprzedaż realizujesz. Jeśli to robisz, powinieneś znaleźć się w rejestrze podmiotów profesjonalnych, by móc zaopatrywać sprzedawane rośliny w paszporty roślin, jeśli oczywiście spełniają one określone wymagania zdrowotnościowe. W przepisach Rozporządzenia 2016/2031 wskazano wyjątek od konieczności generowania paszportów roślin: w przypadku przemieszczania, paszport roślin nie jest wymagany, jeśli rośliny trafiają bezpośrednio do użytkownika ostatecznego, w tym amatora czy hobbysty. Reguła ta jednak nie ma zastosowania w przypadku dokonywania sprzedaży drogą zawierania umowy na odległość (zgodnie z art.81 ust. 1 a ww. Rozporządzenia). Sprzedaż internetowa nakłada na sprzedawcę obowiązek wystawienia paszportu roślin roślinie, nawet jeśli jej odbiorcą jest użytkownik ostateczny!
Sprzedaż roślin przez internet tylko dla podmiotu profesjonalnego
Zgodnie z przepisami prawo, by wystawić paszport roślin, mają tylko PIORiN lub te podmioty, które są wpisane do rejestru podmiotów profesjonalnych. Jeśli więc chcesz realizować sprzedaż roślin przez internet, powinieneś:
- Wypełnić wniosek o wpis do rejestru podmiotów profesjonalnych – część główną oraz załącznik A, i złożyć go w najbliższym oddziale PIORiN.
2. Uzyskać indywidualny numer – numer rejestracyjny podmiotu profesjonalnego, który umieszcza się na paszportach roślin (poz. B).
Zarejestrowany podmiot profesjonalny może wydawać paszporty roślin samodzielnie lub zwrócić się do PIORiN o ich otrzymanie.
Jak wydać paszporty dla roślin sprzedawanych internetowo?
Nie ma odmiennych procedur do wydawania paszportów roślin roślinom przeznaczonym do sprzedaży internetowej. Po zdaniu egzaminu potwierdzającego znajomość przepisów ochrony roślin i rejestracji w PIORiN podmiot profesjonalny powinien kontrolować zdrowotność roślin i dokumentować to. Następnie, przed wystawieniem roślin do sprzedaży w internecie, wydrukować paszporty roślin i zaopatrzyć w nie produkty przeznaczone do sprzedaży lub złożyć wniosek o ich wystawienie do PIORiN, a po ich odebraniu, zaopatrzyć w nie rośliny.
– Podmiotom profesjonalnym polecamy skorzystanie z możliwości programu magazynowo-sprzedażowego Subiekt GT, który poza opcją kontrolowania stanu magazynowego, pozwala nie tylko na generowanie paszportów roślin, ale też ich drukowanie po odpowiednim ustawieniu szablonów wydruku etykiet do roślin – mówi pan Piotr, zajmujący się procesami informatyzacji w szkółkach roślin. – I choć z założenia wydaje się to być skomplikowane, takim nie jest. Program do paszportów roślin możemy zainstalować i skonfigurować zdalnie. Proponowane rozwiązanie grupuje rośliny na paszportach wedle ustalonych indywidualnie założeń, dba także o prawidłową numerację. Co więcej pozwala wygenerować raport z informacjami kiedy, komu, w jakiej ilości paszporty zostały wydane – wyjaśnia. – Program Subiekt GT z zaimplementowanymi dodatkami, pozwala zarządzać sprzedażą w sklepie internetowym i generować paszporty roślin do sprzedawanych produktów roślinnych.
Leave a Reply